Mühendislerimizi arayın

En İyi Kombi Seçimi
En İyi Kombi Seçimi

En İyi Kombi Seçimi

Ülkemizde farklı özellik ve fiyatlara sahip birçok kombi markası bulunuyor. Bu durum eviniz için uygun kombiyi bulmak konusunda kafanızı karıştırabilir. Özellikle ekonomik açıdan sizi üzmeyecek en iyi kombi seçimini yapmak da son dönemlerde kriterleriniz başında yer alıyor olabilir.

Geçtiğimiz günlerde kombi fiyatları bir hayli arttı. Bizde bu durumun farkında olduğumuzdan hem performans açısından sizi tatmin edecek hem de fiyat açısından üzmeyecek en iyi kombi modelleri konusunda sık sık araştırmalar yapıyoruz.
en iyi kombi hangisi 2021

En İyi Kombi Seçimi Hakkında Bilgiler

 • Ev ile kombinizin uyumu sizlere yüksek performans sunacaktır.
 • Sizler için en iyi kapasiteli kombiyi tercihlerinize göre seçmek doğru olacaktır.
 • Bir oda kumandası sayesinde kombinize uzaktan müdahale etebilirsiniz.

En iyi yoğuşmalı kombi seçimini yapabilmeniz için işinde uzman ekiplerin tecrübesinden faydalanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus kombi seçimini yaparken kombide aramanız gereken özelliklerdir.

En iyi kombi hangisi diye araştırma yaparken doğalgazı en az kullanan kombiyi bulmak hazine bulmakla eşdeğerdir. Bunun en önemli nedeni de tabi ki doğalgaz faturalarında yaşanan artış. Peki bu anlamda en az doğalgaz harcayan kombiyi nasıl tespit edebilirsiniz?

Aslında en iyi kombi diye bir kavram yoktur. Bu kavram oturduğunuz evin özelliklerine göre değişiklik gösterir. Tabi ki siz fiyatı en uygun olan kombi benim için en uygun olandır diye de düşünebilirsiniz. Bu anlamda size sonuna kadar hak verdiğimizden hem fiyat hem de performans açısından uygun olan en iyi kombi modellerini öneriyor olacağız.

Kombi araştırması yaparken modülasyon aralıklarına dikkat etmeniz önemlidir. Çünkü modülasyon aralıkları geniş olan kombiler başlangıç maliyetlerini size çok daha kısa sürede ödeyecektir. Unutmayın ki oran ne kadar artarsa doğalgaz faturasından da o kadar tasarruf edersiniz. Doğalgaz faturalarındaki artışları da göz önünde bulundurursak bize sorarsanız en iyi kombi modülasyon aralığı en yüksek olanlardan biridir diyebiliriz.

En İyi Kombi Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Neler ?

En iyi kombi fiyatlarını etkileyen birçok faktör bulunuyor. Bu nedenle de kombinin markası, kapasitesi ve ilave birçok özelliği satın almak istediğiniz en iyi kombi fiyatını etkileyecektir.

Kombi fiyatları için linkteki sayfamızı ziyaret edebilir oradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

 • En iyi kombi için öncelikle evinizin ısı kaybı belirlenmeli
 • Pencerelerinizin tipinin ne olduğu ve ölçüleri belirlenmeli
 • Binanızdaki yalıtımın durumu öğrenilmeli
 • Evinizin cephesine bakılmalı
 • Binanızın duvarlarının yapımında kullanılan malzemelere bakılmalı

Yukarıdaki maddelerde anlattığımız gibi en iyi kombi seçimini etkileyen önemli faktörlerden biri evinizin ısı kaybıdır. Bu nedenle kombi kapasitesini eviniz sıcak su ve ısıtma ihtiyacına göre seçmelisiniz. Tabiki en önemli faktörlerden biride komşularınızın kombiyi ne kadar çok açtığıdır 🙂

en iyi yoğuşmalı kombi
Yazımızda en iyi yoğuşmalı kombi hangisi sorusuna cevap bulabilirsiniz

Bu konuyu küçük bir örnekle açıklayalım. Evinizin 100 m2 olduğunu düşünelim. Bu durumda evinizin ısı kaybı 10 -12 kW arasında olacaktır. Binanızın ısı yalıtımının iyi olduğu bir senaryoda ise bu oran 5 kW’a kadar düşebilir. Tam da bu nedenle “en iyi yoğuşmalı kombi hangisi?” sorusunun net cevabı da evinizin m2 ölçüsüne göre değişiklik göstereceğidir.

Bir örnek daha verelim. Evinizin yaklaşık 120 m2 olduğunu düşünelim. Böyle bir durumda evim için en iyi kombi modeli hangisi diye sorduğunuzda size ya buderus GB022 modeli ya da Viessmann Vitodens 50-W modeli önerilecektir. Kısacası evinizin m2 si kombi seçimi için çok önemlidir.

Buderus ve Viessmann ülkemizde üst segment de yer alan markalardır. Bu nedenle de fiyatları bazı kullanıcılar için fazla gelebiliyor. Bizde bunun farkında olduğumuzdan sizler için fiyatı daha uygun ve tasarrufu yüksek olan birkaç marka sıralayabiliriz.

 • Airfel
 • Bosch
 • Baymak
 • Copa
 • Demirdöküm

Peki En Doğru Kombi Seçimi Nasıl Olmalı ?

Kombi içerisinde ürettiği sıcaklığı radyatörler aracılığı ile eve iletip bunu sürekli bir döngü haline getirir. Burada radyatörler içerisinde bulunan suyu çeviren seçtiğiniz pompaya büyük görev düşüyor. 

En iyi kombi araştırılırken kombinin evin radyatör metrajına uygun seçilmesi gerekir. Çünkü pompanın da zorlanmadan sıcak suyu çevirmesi ve harcayabileceği en düşük elektriği harcaması gerekiyor. Aynı şekilde kombinin istenen sıcaklığı rahatlıkla üretip, sürekli tam kapasitede çalışarak kendisini yormaması da uzun yıllar çalışabilmesi açısından çok önemli. 

Size Tasarruflu Bir Bilgi Verelim

Evinizdeki kombi pompası hakkında önemli bir önerimiz var;

Evinizde bulunan kombinin pompası kademeli ise ve 3. kademede çalışıyorsa verimliliği ve tasarrufu arttırmak için 2. kademeye düşürebilirsiniz.

Bunu tornavida ile çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Bu sayede pompayı yavaşlatarak suyun radyatörlerde daha uzun sürede dönmesini sağlar ve ısının daha fazla aktarılmasını sağlayabilirsiniz.
en iyi yoğuşmalı kombi hakkında
en iyi yoğuşmalı kombiler hakkında sayfa içi resim

Yoğuşmalı kombinin tam kapasitede sürekli çalışması, cihazın modülasyon ve yoğuşmayı minimum seviyede gerçekleştirmesi ve cihaz ömrünün hızla azalması anlamına gelir. Maalesef bu durum da doğalgaz ve elektrik faturalarının artmasına neden olur. Bu nedenle en iyi kombi seçiminde bu faktörleri iyi anlamak gerekli.

Kombi Kapasite Seçimi

Kombi kapasiteleri markalara göre değişiklik göstermektedir. 20, 24, 28, 30 ve 35 kw’a kadar uzanan birçok farklı kapasite seçeneğinden sizin için en iyi kombi seçimini yapmanız gerekiyor.

Kombilerde her zaman kullanım suyu ve ısıtma kapasitesi nominal kapasiteden yüksek olan model seçilmelidir. Bunun nedeni kullanım suyunun ısıtılması için her zaman daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulmasıdır. Böylece evinizdeki sıcak su konforunu da arttırmış olursunuz.

Evinizin ısı kaybı düşükse örneğin 5 kW civarında ise ve almak istediğiniz en iyi kombi 24 kw ise bu durumda modülasyon oranı yüksek olan bir kombi tercih etmelisiniz.

Böylece kombiniz gereken enerjinin fazlasını tüketmeyecek ve doğalgazdan tasarruf etmiş olacaksınız. Bu tasarruf kombinin markası ve evin yalıtımına göre %35 oranına kadar çıkabilmektedir.

Kapasite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizde birden fazla banyo varsa ve aynı anda kullanılma ihtimalleri yüksekse bu durumda yüksek kapasiteli bir kombi modelini seçmelisiniz.

Bir duşta ortalama 8-10 litre su akmaktadır, bu duruma göre tercih edeceğiniz en iyi kombi, dakikada en az 10 litre su ısıtma kapasitesi olandır. Kombi dakikada ne kadar fazla sıcak su üretirse su faturasından da o kadar tasarruf edersiniz.

Öyle bir durumda kombiyi satan mühendislerden gerekli bilgiyi talep edebilirsiniz. Bu sebeple kombiyi alacağınız firmadaki mühendis veya teknik arkadaşlar ile mutlaka görüşün ve EVİNİZ İÇİN en iyi kombi seçiminde yardım alın.


“ Duş sırasında diğer musluklardan sıcak suyu açtığında buz gibi su geliyor acaba kombi yetersiz veya bir problem mi var ? ”

En iyi kombi dışında sıcak su hatları ile ilgili bir noktaya daha dikkatinizi çekmek istiyoruz. Bazı müşterilerimizden şu şekilde bir şikayet geliyor “duş sırasında diğer musluklardan sıcak suyu açtığında buz gibi su geliyor acaba kombi yetersiz veya bir problem mi var?”. Bu sorun kombi değil, tesisat ile ilgili bir sorundur.

Genellikle ustalar ev tesisatlarını döşerken, kombinin altındaki sıcak su çıkışının çapını 3/4’’ olarak baz alır ve bütün sıcak su hatlarını bu çapta devam ettirir. Bu yüzden kombi sıcak su üretmesine rağmen döşenen borular bol miktarda su hacmi taşıyamaz.

Daha yakın bir musluktan sıcak su açıldığında bütün sıcak su oraya doğru yönelme eğilimindedir. Bu sorunun çözülmesi için sıcak su hatları çekilirken en uzak hattın çapı 1’’ olarak yapılırsa böyle bir sorun yaşamayacaksınız. Böylece satın aldığınız en iyi kombi tam performans ile çalışabilecek. Ayrıca duş sıcaklığını doğru ayarlamanızda önemli bir detay. ” Kombi banyo su sıcaklığı kaç derece olmalı ?


en iyi yoğuşmalı kombi

Yoğuşmalı Kombiler Neden Avantajlı?

Eski tip konvansiyonel kombilerin çalışma prensibine göre yanma gerçekleştikten sonra yanmış gazlar yüksek sıcaklıkta bacadan atılır. Atılan bu gazın içerisinde bir miktarda bünyesinde enerji barındıran su buharı bulunur. Tasarruf edebilmek içinde bizim bu enerjiye ihtiyacımız var. Yoğuşmalı en iyi kombi bu su buharını yoğuşturarak içindeki enerjiyi açığa çıkarır.

En iyi yoğuşmalı kombi enerjiyi çeker ve radyatörlere aktarır. Böylece mümkün olan en yüksek oranda bu enerjiden faydalanarak tasarruf etmenizi sağlar. Yoğuşma işleminin gerçekleşebilmesi için tesisattan dönen suyun 55 derece ve altında olması gerekiyor. Kombi verimliliği için radyatör ölçülerinin uzun tercih edilmesi bu konu açısından önemlidir.

Yoğuşmalı kombilerde yoğuşma işlemi yanma odasında gerçekleştiğinden kullanılan malzemelerin korozyona ve aşınmaya dayanıklı olması gerekir. Bu sebeple konvansiyonel kombilerden biraz daha maliyetli olabilirler.

Ancak yoğuşmalı olarak seçeceğiniz en iyi kombi yakıttan sağladığı tasarruf ve uzun ömürlü olması bakımından geleceğe dönük çok daha karlı bir tercih olacaktır.

Evde Kombi Nerede Olmalı ?

Hermetik bacalı kombiler genel yapısı itibariyle montaj yeri konusunda konvansiyonel kombilere göre daha esnek bir yapıya sahiptirler. Bununla beraber bazı yerel yönetmeliklere uygun bir şekilde en doğru kombi montajını yapmak gerekmektedir.

Örneğin merdiven boşlukları, baca duvarının üstü, apartman aydınlığı, açık balkonlar (kombi dolabı takılmalı), yatak odaları, patlayıcı ve yanıcı malzemelerin bulunduğu yerler montaj için uygun değildir.

Kombi Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

 • En iyi kombi seçimi yaparken almak istediğiniz markanın hangi ülkeye ait olduğunu araştırmanızda fayda vardır. Bu durum fiyatı da etkileyen bir faktördür.
 • Yedek parçalara ulaşım kolaylığı olup olmadığı oldukça önemlidir.
 • Kombi özelliklerini diğer modeller ile etraflıca karşılaştırın.
 • Bulunduğunuz şehirdeki servis ağını ve servis ücretlerini araştırın
 • Evinizin ihtiyacına göre kapasitesi uygun olan bir modeli seçin
 • Kombinin deprem sensörü veya donma koruması gibi güvenlik önlemleri olup olmadığını öğrenin.
 • Kombinin ebatlarının montajın yapılacağı yer ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin.
 • En iyi ve en az yakan kombiyi tercih etmeye özen gösterin

En İyi Kombi Markası [2022]

Öncelikle şunu söylemek istiyoruz. En iyi kombi markası diye bir şey yoktur!!

Her markanın alt ve üst segment cihazları var. Örnek vermek gerekirse; Baymak’ın en üst serisi Buderus’un en alt serisinden daha verimli peki bu durumda Buderus’un en ucuz cihazını aldığınızda en iyi seçimi yapmış mı olursunuz ? Tabiki de hayır 🙂

Birçok model arasında yaptığımız araştırmalar sonucunda ortalama 100 ile 150 m² evler için (dubleks de olabilir) en iyi kombi olarak buderus gb122i kombiyi tavsiye ederiz. Neden bu ürünü tavsiye ediyoruz?

Çünkü modülasyon oranı 1:8 olarak birçok kombiden yüksek ve daha fazla yoğuşma yapabilme imkanına sahiptir. Bu şekilde minimum doğalgaz tüketimi ile müşterilerini memnun etmektedir.

Daha uygun fiyatlı bir ürün arayışında olabilirsiniz. Bu durumda da bizim tavsiyemiz Airfel Digifel Premix modeli olacaktır. Tavsiye ettiğimiz bu cihaz hem fiyat hem de performans açısından en iyi kombi modellerinden biridir.

En iyi kombi  demek aynı zamanda iç aksam olarak, diğer ürünlere kıyasla daha fazla çelik ve alüminyum parçalara sahip olmalıdır. Bu şekilde plastik parçalardaki gibi hızlı deforme olmaz ve daha uzun ömürlü kullanım sağlar.

Bakımlarını zamanında yaptığınızda ve modülasyon özelliğine sahip iyi bir oda kumandası ile kullanıldığında kombinin yerini bile unutabilirsiniz. Aynı zamanda 7/24 servis sağlaması müşteri memnuniyeti içinde artı bir avantaj.

En İyi Kombi Hangisi ? Daha İyisi Var Mı?

Tabi ki var fakat fiyat kalite performansına bakıldığında gönül rahatlığı ile en iyi kombi olarak Buderus gb122i modelini sizlere önerebilirim. Oda kumandasını kesinlikle alın kendisini size geri ödeyecektir. 😉

Kombiler standart kullanımda A enerji sınıfındadır, kataloglarda yazan A+ veya A++ enerji sınıfı oda kumandaları kullanılarak varsayılan değerlerdir. Oda kumandası olmadan kullanılan bir kombi A sınıfı enerji tüketiminin üstüne çıkamaz bu yüzden oda kumandası kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Editörümüzün Favori Cihazı

Buderus Logamax Plus GB122İ Kombi
 • Marka : Buderus
 • Model : Logamax Plus GB122i
 • Baca Tipi : Hermetik
 • Isıtma Kapasitesi : 24 kW
 • Sıcak Su Kapasitesi : 30 kW
 • Modülasyon (ısıtma) : 1/8
 • Modülasyon (sıcak su) : 1/10
 • Sıcak Su Debisi : 14 litre/dakika
 • Fiyat : Fiyat Bilgisi Değişkendir.

En iyi yoğuşmalı kombi seçimini yapabilmeniz için işinde uzman ekiplerin tecrübesinden faydalanabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus kombi seçimini yaparken kombide aramanız gereken özelliklerdir.

En iyi kombi hangisi diye araştırma yaparken doğalgazı en az kullanan kombiyi bulmak hazine bulmakla eşdeğerdir. Bunun en önemli nedeni de tabi ki doğalgaz faturalarında yaşanan artış. Peki bu anlamda en az doğalgaz harcayan kombiyi nasıl tespit edebilirsiniz?

Aslında en iyi kombi diye bir kavram yoktur. Bu kavram oturduğunuz evin özelliklerine göre değişiklik gösterir. Tabi ki siz fiyatı en uygun olan kombi benim için en uygun olandır diye de düşünebilirsiniz. Bu anlamda size sonuna kadar hak verdiğimizden hem fiyat hem de performans açısından uygun olan en iyi kombi modellerini öneriyor olacağız.

Kombi araştırması yaparken modülasyon aralıklarına dikkat etmeniz önemlidir. Çünkü modülasyon aralıkları geniş olan kombiler başlangıç maliyetlerini size çok daha kısa sürede ödeyecektir. Unutmayın ki oran ne kadar artarsa doğalgaz faturasından da o kadar tasarruf edersiniz. Doğalgaz faturalarındaki artışları da göz önünde bulundurursak bize sorarsanız en iyi kombi modülasyon aralığı en yüksek olanlardan biridir diyebiliriz.

En İyi Kombi Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Neler ?

En iyi kombi fiyatlarını etkileyen birçok faktör bulunuyor. Bu nedenle de kombinin markası, kapasitesi ve ilave birçok özelliği satın almak istediğiniz en iyi kombi fiyatını etkileyecektir.

Kombi fiyatları için linkteki sayfamızı ziyaret edebilir oradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

 • En iyi kombi için öncelikle evinizin ısı kaybı belirlenmeli
 • Pencerelerinizin tipinin ne olduğu ve ölçüleri belirlenmeli
 • Binanızdaki yalıtımın durumu öğrenilmeli
 • Evinizin cephesine bakılmalı
 • Binanızın duvarlarının yapımında kullanılan malzemelere bakılmalı

Yukarıdaki maddelerde anlattığımız gibi en iyi kombi seçimini etkileyen önemli faktörlerden biri evinizin ısı kaybıdır. Bu nedenle kombi kapasitesini eviniz sıcak su ve ısıtma ihtiyacına göre seçmelisiniz. Tabiki en önemli faktörlerden biride komşularınızın kombiyi ne kadar çok açtığıdır 🙂

en iyi yoğuşmalı kombi
Yazımızda en iyi yoğuşmalı kombi hangisi sorusuna cevap bulabilirsiniz

Bu konuyu küçük bir örnekle açıklayalım. Evinizin 100 m2 olduğunu düşünelim. Bu durumda evinizin ısı kaybı 10 -12 kW arasında olacaktır. Binanızın ısı yalıtımının iyi olduğu bir senaryoda ise bu oran 5 kW’a kadar düşebilir. Tam da bu nedenle “en iyi yoğuşmalı kombi hangisi?” sorusunun net cevabı da evinizin m2 ölçüsüne göre değişiklik göstereceğidir.

Bir örnek daha verelim. Evinizin yaklaşık 120 m2 olduğunu düşünelim. Böyle bir durumda evim için en iyi kombi modeli hangisi diye sorduğunuzda size ya buderus GB022 modeli ya da Viessmann Vitodens 50-W modeli önerilecektir. Kısacası evinizin m2 si kombi seçimi için çok önemlidir.

Buderus ve Viessmann ülkemizde üst segment de yer alan markalardır. Bu nedenle de fiyatları bazı kullanıcılar için fazla gelebiliyor. Bizde bunun farkında olduğumuzdan sizler için fiyatı daha uygun ve tasarrufu yüksek olan birkaç marka sıralayabiliriz.

 • Airfel
 • Bosch
 • Baymak
 • Copa
 • Demirdöküm

Peki En Doğru Kombi Seçimi Nasıl Olmalı ?

Kombi içerisinde ürettiği sıcaklığı radyatörler aracılığı ile eve iletip bunu sürekli bir döngü haline getirir. Burada radyatörler içerisinde bulunan suyu çeviren seçtiğiniz pompaya büyük görev düşüyor. 

En iyi kombi araştırılırken kombinin evin radyatör metrajına uygun seçilmesi gerekir. Çünkü pompanın da zorlanmadan sıcak suyu çevirmesi ve harcayabileceği en düşük elektriği harcaması gerekiyor. Aynı şekilde kombinin istenen sıcaklığı rahatlıkla üretip, sürekli tam kapasitede çalışarak kendisini yormaması da uzun yıllar çalışabilmesi açısından çok önemli. 

Size Tasarruflu Bir Bilgi Verelim

Evinizdeki kombi pompası hakkında önemli bir önerimiz var;

Evinizde bulunan kombinin pompası kademeli ise ve 3. kademede çalışıyorsa verimliliği ve tasarrufu arttırmak için 2. kademeye düşürebilirsiniz.

Bunu tornavida ile çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Bu sayede pompayı yavaşlatarak suyun radyatörlerde daha uzun sürede dönmesini sağlar ve ısının daha fazla aktarılmasını sağlayabilirsiniz.
en iyi yoğuşmalı kombi hakkında
en iyi yoğuşmalı kombiler hakkında sayfa içi resim

Yoğuşmalı kombinin tam kapasitede sürekli çalışması, cihazın modülasyon ve yoğuşmayı minimum seviyede gerçekleştirmesi ve cihaz ömrünün hızla azalması anlamına gelir. Maalesef bu durum da doğalgaz ve elektrik faturalarının artmasına neden olur. Bu nedenle en iyi kombi seçiminde bu faktörleri iyi anlamak gerekli.

Kombi Kapasite Seçimi

Kombi kapasiteleri markalara göre değişiklik göstermektedir. 20, 24, 28, 30 ve 35 kw’a kadar uzanan birçok farklı kapasite seçeneğinden sizin için en iyi kombi seçimini yapmanız gerekiyor.

Kombilerde her zaman kullanım suyu ve ısıtma kapasitesi nominal kapasiteden yüksek olan model seçilmelidir. Bunun nedeni kullanım suyunun ısıtılması için her zaman daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulmasıdır. Böylece evinizdeki sıcak su konforunu da arttırmış olursunuz.

Evinizin ısı kaybı düşükse örneğin 5 kW civarında ise ve almak istediğiniz en iyi kombi 24 kw ise bu durumda modülasyon oranı yüksek olan bir kombi tercih etmelisiniz.

Böylece kombiniz gereken enerjinin fazlasını tüketmeyecek ve doğalgazdan tasarruf etmiş olacaksınız. Bu tasarruf kombinin markası ve evin yalıtımına göre %35 oranına kadar çıkabilmektedir.

Kapasite Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizde birden fazla banyo varsa ve aynı anda kullanılma ihtimalleri yüksekse bu durumda yüksek kapasiteli bir kombi modelini seçmelisiniz.

Bir duşta ortalama 8-10 litre su akmaktadır, bu duruma göre tercih edeceğiniz en iyi kombi, dakikada en az 10 litre su ısıtma kapasitesi olandır. Kombi dakikada ne kadar fazla sıcak su üretirse su faturasından da o kadar tasarruf edersiniz.

Öyle bir durumda kombiyi satan mühendislerden gerekli bilgiyi talep edebilirsiniz. Bu sebeple kombiyi alacağınız firmadaki mühendis veya teknik arkadaşlar ile mutlaka görüşün ve EVİNİZ İÇİN en iyi kombi seçiminde yardım alın.


“ Duş sırasında diğer musluklardan sıcak suyu açtığında buz gibi su geliyor acaba kombi yetersiz veya bir problem mi var ? ”

En iyi kombi dışında sıcak su hatları ile ilgili bir noktaya daha dikkatinizi çekmek istiyoruz. Bazı müşterilerimizden şu şekilde bir şikayet geliyor “duş sırasında diğer musluklardan sıcak suyu açtığında buz gibi su geliyor acaba kombi yetersiz veya bir problem mi var?”. Bu sorun kombi değil, tesisat ile ilgili bir sorundur.

Genellikle ustalar ev tesisatlarını döşerken, kombinin altındaki sıcak su çıkışının çapını 3/4’’ olarak baz alır ve bütün sıcak su hatlarını bu çapta devam ettirir. Bu yüzden kombi sıcak su üretmesine rağmen döşenen borular bol miktarda su hacmi taşıyamaz.

Daha yakın bir musluktan sıcak su açıldığında bütün sıcak su oraya doğru yönelme eğilimindedir. Bu sorunun çözülmesi için sıcak su hatları çekilirken en uzak hattın çapı 1’’ olarak yapılırsa böyle bir sorun yaşamayacaksınız. Böylece satın aldığınız en iyi kombi tam performans ile çalışabilecek. Ayrıca duş sıcaklığını doğru ayarlamanızda önemli bir detay. ” Kombi banyo su sıcaklığı kaç derece olmalı ?


en iyi yoğuşmalı kombi

Yoğuşmalı Kombiler Neden Avantajlı?

Eski tip konvansiyonel kombilerin çalışma prensibine göre yanma gerçekleştikten sonra yanmış gazlar yüksek sıcaklıkta bacadan atılır. Atılan bu gazın içerisinde bir miktarda bünyesinde enerji barındıran su buharı bulunur. Tasarruf edebilmek içinde bizim bu enerjiye ihtiyacımız var. Yoğuşmalı en iyi kombi bu su buharını yoğuşturarak içindeki enerjiyi açığa çıkarır.

En iyi yoğuşmalı kombi enerjiyi çeker ve radyatörlere aktarır. Böylece mümkün olan en yüksek oranda bu enerjiden faydalanarak tasarruf etmenizi sağlar. Yoğuşma işleminin gerçekleşebilmesi için tesisattan dönen suyun 55 derece ve altında olması gerekiyor. Kombi verimliliği için radyatör ölçülerinin uzun tercih edilmesi bu konu açısından önemlidir.

Yoğuşmalı kombilerde yoğuşma işlemi yanma odasında gerçekleştiğinden kullanılan malzemelerin korozyona ve aşınmaya dayanıklı olması gerekir. Bu sebeple konvansiyonel kombilerden biraz daha maliyetli olabilirler.

Ancak yoğuşmalı olarak seçeceğiniz en iyi kombi yakıttan sağladığı tasarruf ve uzun ömürlü olması bakımından geleceğe dönük çok daha karlı bir tercih olacaktır.

Evde Kombi Nerede Olmalı ?

Hermetik bacalı kombiler genel yapısı itibariyle montaj yeri konusunda konvansiyonel kombilere göre daha esnek bir yapıya sahiptirler. Bununla beraber bazı yerel yönetmeliklere uygun bir şekilde en doğru kombi montajını yapmak gerekmektedir.

Örneğin merdiven boşlukları, baca duvarının üstü, apartman aydınlığı, açık balkonlar (kombi dolabı takılmalı), yatak odaları, patlayıcı ve yanıcı malzemelerin bulunduğu yerler montaj için uygun değildir.

Kombi Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

 • En iyi kombi seçimi yaparken almak istediğiniz markanın hangi ülkeye ait olduğunu araştırmanızda fayda vardır. Bu durum fiyatı da etkileyen bir faktördür.
 • Yedek parçalara ulaşım kolaylığı olup olmadığı oldukça önemlidir.
 • Kombi özelliklerini diğer modeller ile etraflıca karşılaştırın.
 • Bulunduğunuz şehirdeki servis ağını ve servis ücretlerini araştırın
 • Evinizin ihtiyacına göre kapasitesi uygun olan bir modeli seçin
 • Kombinin deprem sensörü veya donma koruması gibi güvenlik önlemleri olup olmadığını öğrenin.
 • Kombinin ebatlarının montajın yapılacağı yer ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin.
 • En iyi ve en az yakan kombiyi tercih etmeye özen gösterin

En İyi Kombi Markası [2022]

Öncelikle şunu söylemek istiyoruz. En iyi kombi markası diye bir şey yoktur!!

Her markanın alt ve üst segment cihazları var. Örnek vermek gerekirse; Baymak’ın en üst serisi Buderus’un en alt serisinden daha verimli peki bu durumda Buderus’un en ucuz cihazını aldığınızda en iyi seçimi yapmış mı olursunuz ? Tabiki de hayır 🙂

Birçok model arasında yaptığımız araştırmalar sonucunda ortalama 100 ile 150 m² evler için (dubleks de olabilir) en iyi kombi olarak buderus gb122i kombiyi tavsiye ederiz. Neden bu ürünü tavsiye ediyoruz?

Çünkü modülasyon oranı 1:8 olarak birçok kombiden yüksek ve daha fazla yoğuşma yapabilme imkanına sahiptir. Bu şekilde minimum doğalgaz tüketimi ile müşterilerini memnun etmektedir.

Daha uygun fiyatlı bir ürün arayışında olabilirsiniz. Bu durumda da bizim tavsiyemiz Airfel Digifel Premix modeli olacaktır. Tavsiye ettiğimiz bu cihaz hem fiyat hem de performans açısından en iyi kombi modellerinden biridir.

En iyi kombi  demek aynı zamanda iç aksam olarak, diğer ürünlere kıyasla daha fazla çelik ve alüminyum parçalara sahip olmalıdır. Bu şekilde plastik parçalardaki gibi hızlı deforme olmaz ve daha uzun ömürlü kullanım sağlar.

Bakımlarını zamanında yaptığınızda ve modülasyon özelliğine sahip iyi bir oda kumandası ile kullanıldığında kombinin yerini bile unutabilirsiniz. Aynı zamanda 7/24 servis sağlaması müşteri memnuniyeti içinde artı bir avantaj.

En İyi Kombi Hangisi ? Daha İyisi Var Mı?

Tabi ki var fakat fiyat kalite performansına bakıldığında gönül rahatlığı ile en iyi kombi olarak Buderus gb122i modelini sizlere önerebilirim. Oda kumandasını kesinlikle alın kendisini size geri ödeyecektir. 😉

Kombiler standart kullanımda A enerji sınıfındadır, kataloglarda yazan A+ veya A++ enerji sınıfı oda kumandaları kullanılarak varsayılan değerlerdir. Oda kumandası olmadan kullanılan bir kombi A sınıfı enerji tüketiminin üstüne çıkamaz bu yüzden oda kumandası kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Editörümüzün Favori Cihazı

Buderus Logamax Plus GB122İ Kombi
 • Marka : Buderus
 • Model : Logamax Plus GB122i
 • Baca Tipi : Hermetik
 • Isıtma Kapasitesi : 24 kW
 • Sıcak Su Kapasitesi : 30 kW
 • Modülasyon (ısıtma) : 1/8
 • Modülasyon (sıcak su) : 1/10
 • Sıcak Su Debisi : 14 litre/dakika
 • Fiyat : Fiyat Bilgisi Değişkendir.

Kategoriler: [post_category]

Bursay'a Abone Ol