Mühendislerimizi arayın

Kombi Montajı

Kombi Montajı

Mevcut sıfır veya 2. el bir kombinin uygun görüldüğü bir duvara takılması işlemine kombi montajı denir. Montaj işlemi genel olarak sizin istediğiniz bir yerde veya proje ekiplerince belirlenen yerlerde gerçekleştirilebilir.
Kombi montajı için proje çizimi oldukça önemlidir. Proje dışı yapılan montaj işlemleri hem kombi servislerince hem de Bursagaz tarafından onay alamamaktadır. Bu nedenle uzmanlık ve tam donanım gerektiren bir işlemdir. Bursay Mühendislik olarak kombi montajı gibi tüm montaj ve proje işlemlerinizde çözüm ortağınız oluyoruz.

Kombi Bağlantı İşlemleri

Kombi monte edilmeden öncesinde tesisatın döşenmesi ve bağlantıların yapılmış olması gerekmektedir. Tesisat bağlantı işlemlerinin ardından kombi montajı ile birlikte kombi çeşidine bağlı baca bağlantısının yapılması gerekir. Baca bağlantı işlemi tesisat bağlantısı kadar önemli ve uzmanlık gerektiren bir işlemdir.

Uzatma boru kullanılıyorsa baca uzunluğunun kombi çalışma kapasitesine tamamen uygun olması gerekmektedir. Kombi montajı mutlaka üretici firmanın ve Bursagaz’ın şartnamesine uygun şekilde gerçekleştirilmelidir. Aksi halde can ve mal güvenliğiniz tehlikeye girebilir, cihazınızın da devreye alınması ve gaz açılışı gerçekleştirilemez.

Bu da cihazı kesinlikle kullanamayacağınız anlamına gelmektedir. Bu nedenle montaj işleminizi bizim gibi gerekli yeterliliklere sahip, sertifikalı bir firmaya yaptırmanız oldukça önemlidir. Kombi montajı hakkında detaylı bilgiye bizimle iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

Kombi Montajında Tesisat Bağlantıları

Tesisata ait tüm gidiş ve dönüş hatlarının bağlı olduğu, sıcak ve soğuk su bağlantıları bu işlem sırasında gerçekleştirilir. Montaj işlemi sırasında ise vanalar ve partikül filtreler kullanılır. Ustalarımız bu işlemlerin tamamını gereken titizlik ve özenle gerçekleştirirler.

Kombi Montajı

Hermetik ve Bacalı Kombi Montajı

Kombi satışında kutunun içinden mutlaka 50 cm’lik veya 100 cm’lik bir baca seti çıkmaktadır. Bu baca seti kombi montajı sırasında kullanılır. Standart boru yeterli gelmezse ilave uzatma borusu da kullanılabilir. Baca uzunluğunun fazla olmasını istiyorsanız, mutlaka kombi kapasitesi göz önünde bulundurulmalı ve kapasite hesaplaması yapılmalıdır.

Bacalı kombi montajı, Bursagaz şartlarına uygun olarak gerçekleştirilmelidir ve mutlaka çelik baca kullanılmalıdır. Bunun nedeni de eski tip bacalı kombilerin kullanımının yasaklanmış olmasıdır. Eğer mevcutta bacalı bir kombiniz varsa ve yeni nesil hermetik bir cihazla değiştirmeniz ya da bacayı çelik sistem baca ile revize etmeniz gerekmektedir.

Yoğuşmalı Kombi Montajı

Yoğuşmalı kombiler; yanma sonrası oluşan atık gaz içindeki gizlenmiş ısıyı tekrar sisteme dahil eder ve ısı geri kazanımı sağlarlar. Bu geri kazanımda yakıt ve enerji tasarrufu sağlar. Isı farkının yüksek olduğu ortamlarda yoğuşma özelliği de daha yüksek olacaktır.
Yoğuşmalı kombi montajı diğer tip kombilerin montajı ile benzerdir. Ancak yoğuşmalı olan cihazların mutlaka bir drenaj hattı ile gidere bağlanmaları gerekmektedir.

Bu gider sayesinde de yoğuşma sonrası ortaya çıkan atık su tahliyesi gerçekleşmesine imkan tanınmış olur. Bu işlem zorunludur ve kesinlikle tercihe bağlı değildir. Drenaj hattı kombi montajı balkonda gerçekleştiriliyorsa balkondaki su giderine, montaj mutfakta yapılıyorsa da makinelerin su atık giderlerine bağlanabilir.

Kombi Montajının Aşamaları

 • Kombi montajı, projede uygun görülen yere ve yine projede belirtilen duvara askı aparatları ile gerçekleştirilmelidir.
 • Kombi ile birlikte verilen hermetik baca çıkışına uygun alan açılır.
 • Kombi bacası mutlaka şartnameye uygun bir şekilde takılır.
 • Tesisatın yapımının sonlanmasının ardından tesisat gidiş ve dönüş bağlantıları bir problem ile karşılaşılmaması için kontrol edilir.
 • Kombi montajı sırasında plastik malzemeden üretilmiş alt bağlantı seti, vana ve pislik tutucudan faydalanılır.
 • Gaz bağlantıları yapılır ve ardından herhangi bir kaçak olup olmadığı kontrol edilir.
 • Montaj için gerekli olan su, doğalgaz ve kalorifer tesisatları yoksa ekstra ücret karşılığında yapılır.
 • Montaj sırasında fazladan baca ve kombi dolabı gibi malzemelere ihtiyaç duyuluyorsa bunlar yerlerine takılır ancak ekstra ücrete tabi tutulur.
 • Yoğuşmalı kombilerde yoğuşma gideri zorunludur. Bu nedenle uygun bir gidere mutlaka bağlantısı yapılır.

Kombi Montajı Nereye Yapılmalı / Yapılmamalı

 • Kombi montajı asit buharı olan ortamlara yapılmamalıdır.
 • Montajın yapılacağı ortamda patlayıcı ve yanıcı maddeler bulunmamalıdır.
 • Binaların ortak kullanım alanı olarak görülen; merdiven boşluğu, koridor, aydınlık boşluğu gibi alanlara montaj yapılmamalıdır.
 • Cihazın donma riski olan alanlara montaj yapılmamalıdır. Onun yerine kapalı alanlara montaj yapılmalıdır.
 • Doğalgaz tesisatı gerekli tüm testlerden başarı ile geçmiş olmalı ve bir eksikliği olmamalıdır.
 • Kombi montajı yapılacak olan duvarın yanmaz malzemelerden yapılmış olması gerekmektedir. Aksi halde bu duvara montaj yapılamaz.
 • Gerekli tüm koşulları karşıladığı taktirde kombi mutfağa veya balkona monte edilebilir.
 • Kombinin kenarlarında gerekli durumlarda ekiplerin müdahalesi kolay olması açısından 10 cm kadar boşluk bırakılmalıdır.
 • Isıtma sağlayan cihazların (ocak, fırın, radyatör vb) yanına ya da üstüne kombi montajı yapılmamalıdır.
 • Bağlantı parçaları eksik ise tamamlanmadan kesinlikle montaj yapılmamalıdır.
 • Montaj işlemi koşullara uygun olarak gerçekleştirilmeli ve uygulamaların tamamı alanında uzman sertifikalı teknisyenler tarafından gerçekleştirilmelidir.

Kombi Montajı Fiyatı

Kombi montajı fiyatı birçok etkene göre değişiklik göstermektedir. Bu etkenler; montajın yapılacağı yer, kullanılacak olan malzemeler, ekstradan kullanılan malzemeler ve proje çizilme zorunluluğu olarak gösterilebilir. Aynı zamanda açık mahalde kombi dolabı olmadan kombi montajı yapılamayacağından sonrasında fiyata ilave edilecektir. Kombi montaj tarifelerimiz hakkında detaylı bilgiye, bir satış yetkilimiz ile iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

Bursay Mühendislik olarak Bursa ilinde kombi montajı işlemini uzun yıllardı gerçekleştiriyoruz. Kombi montajı, alt bağlantı setlerinin doğru bağlanması ve baca montajının atmosfere şartnameye uygun bir şekilde gerçekleştirilmesine dayanır. Ek olarak yoğuşmalı olan kombi modellerinde drenaj hattının bir gidere bağlanması da Bursagaz tarafından zorunlu tutulur. Tüm bu işlemler 750 TL civarından bir rakama eş değerdir.

Kombi Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kombi montajında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bu noktalar montaj aşaması ve sonrası için büyük önem taşırlar. Çünkü herhangi bir eksik veya yanlış hareket kötü sonuçlara yol açabilir. Bu sonuçların ortaya çıkmaması için dikkate almamız gereken maddeler vardır. Bu maddeler kombinizi sağlam ve güvenilir şekilde kullanmanız için büyük rol oynarlar.

 • Kombinizi prize bağlamak yerine regülatör ile beraber kullanmak yüksek veya düşük voltaj akımlarından doğacak sorunların önüne geçecektir.
 • Kombinizin bulunduğu bodrum, oda vb. kapalı ortamlarda gaz kaçağı dedektörü bulundurmak istenmeyen durumların yaşanmamasını sağlayacaktır.
 • Kombinizi kurduğunuz ortamın etrafında patlayıcı ve yanıcı gibi maddelerin bulunmaması gerekir.
 • Kurulumun yapılacağı yerin binada bulunan merdiven ve koridor gibi ortak kullanım alanlarından uzak bir yerde bulunması gerek.