Mühendislerimizi arayın

Klima Bakımı

Klima Bakımı

Yaz aylarında ev, ofis ve hemen her ortamın vazgeçilmezi olan klima, ihtiyaca ve amaca göre bulunduğu ortamı konfor şartlarında tutan bir cihazdır. Klimalar soğutma, ısıtma, nem kontrolü ve havanın değişimi olmak üzere dört temel görevi yerine getirerek herhangi bir ortamda uygun konfor şartlarını oluşturmaktadır. Bu konfor şartlarının korunması için de klima bakımı yaptırılması gerekmektedir. Bursay Mühendislik olarak klima bakımı ve klima temizliği konusunda her türlü desteği size sunuyoruz.

Klima Bakımının Önemi

İnsanlar belli bir sıcaklık ve nem aralığında, temiz havası olan ortamlarda rahat etmektedir. Sıcaklığın da gereğinden fazla veya az olması oldukça rahatsız edicidir. Ortamdaki nem düzeyinin az olması gözlerde yanma, boğaz kuruluğu gibi rahatsızlıklara yol açabilirken, fazla nem de terin buharlaşmamasına, bunaltıcı sıcaklık hissine ve kişide halsizliğe neden olabilir.

Ayrıca bulunduğunuz ortamın havası temiz ve taze olmalıdır. Toz, duman, polen ve diğer zararlı maddelerin filtre edilmesi ve insanın fark edemeyeceği hızda kirli havayı alıp temiz havaya dönüştüren hafif bir hava sirkülasyonu gereklidir ve bu sirkülasyonu klimalar sağlar.

Klima bakımı düzenli bir şekilde yapıldığında, yaz aylarında devamlı kullanılan cihazınızın çalışma sistemini desteklemiş olursunuz. Salt soğutma yapmak için kullanılmayan, genel olarak mekanın iklimlendirilmesini sağlayan bu sistem ile bulunduğunuz ortamın konfor seviyesi üst noktalara ulaşmaktadır.

Klima Bakımının Sağlığa Etkisi

Klima bakımı insan sağlığı için oldukça önem taşımaktadır. Havalandırma sistemleri ve klimaların steril alanlarda yoğun olarak kullanılmaya başlandığı ve yalıtımın daha güçlü yapıldığı günümüz şartlarında, binaların ve iç mekanların kalitesi de büyük önem kazanmıştır.

İç mekan hava kalitesini etkileyen ve önemli bir faktör olan soğutma sistemlerinin, klimaların evaporatörünü yani iç ünitesini çevreleyen bir bölge bulunmaktadır. Bu bölge havada bulunan nemin yoğunlaşmasına neden olur. Aynı zamanda toz partiküllerinin tutunarak küf, bakteri ve mantar gibi organizmaların gelişebilmesine olanak tanır.

Uzmanlar Düzenli Klima Bakımını Tavsiye Ediyor

Uzmanlar, uygun olmayan kullanımda ve klima bakımı yapılmadığında, sistemin kendisinin infeksiyon kaynağı olabileceği konusunda uyarıda bulunmaktadır. Bu organizmalardan bazıları, insan sağlığını göz önünde bulundurduğumuzda, allerjik reaksiyonlar veya daha tehlikeli başka olumsuzluklar yaratabilmekte. Klima bakımı yapılmamış sistemlerde, nemli ve soğuk ortamlarda gelişebileceği saptanmış Legionella pneumophila bakterisinin sebep olduğu sağlık problemi literatürde ölümcül Lejyoner hastalığı olarak adlandırılmaktadır.

Bu konudaki asıl problem ise, içerisinde zararlı organizmaların yaşadığı suyun üzerinden geçen havanın, bu şartlarda kısa sürede ve kolayca üreyebilen organizmaları iç mekanlara taşıyarak hava kalitesini oldukça düşürmesidir. Klima bakımı aksatıldığında veya yaptırılmadığında, zaman içinde gelişen organizmaların evaporatör, ve bazı fanlar vasıtası ile iç mekan havasına ulaşır. Bu yüzden de insanlar üzerinde allerjik reaksiyonlara ve infeksiyonlara yol açmaktadır. Düzenli klima bakımı yaptırmak ise sağlığınızı kötü etkileyecek ortamların oluşmasını engellemektedir.

Klima Bakımı Nedir ?

Ev, ofis ve diğer birçok yaşam alanında sıcaklığı istenilen seviyeye ulaştırmaya yarayan klimalar, düzenli olarak kullanıldıkları zaman dönemsel bakım hizmetine ihtiyaç duyarlar. Klima bakımı kapsamında cihazın genel temizlik işlemi gerçekleştirilir, yedek parça kontrolü yapılır ve bozulmaya yakın parçaları yenileri ile değiştirilir.

Bu cihaz bakımlarının mutlaka uzman iklimlendirme teknisyenleri ve teknikerler tarafından yapılması gerekir. Konuyla ilgili hiçbir mesleki ve eğitim bilgisi olmayan kişilerin yapacağı eksik ve yarım klima bakımı size ilk başta maliyet açısından uygun ve mantıklı gelebilir fakat daha sonrasında yaşayacağınız sorunlar, ekonomi ve sağlık açısından çok büyük maliyetlere sebep olabilir. Bu nedenle klima bakımı için güvenilir ve bilgisinden emin olacağınız teknik servislerden faydalanmalısınız.

Klima Bakımının Aşamaları

 • Klimadaki iç ve dış ünitelerin besleme gerilim ve akım ölçülür.
 • Kontrol devresine ait alçak gerilim hattı voltaj ölçülür.
 • Kompresörlerin şebekeden çektiği akım değerleri tespit edilir.
 • Dış ünitede çalışan tüm elektriksel devrelerin tamamı çalışırken yapılan çalışma akımı kontrol edilir.
 • Alçak basınç devresi basınç ölçümü yapılır.
 • Yüksek basınç devresi basınç ölçümü yapılır.
 • Klima bakımı esnasında iç ünitelerin genel kontrolleri de yapılır.
 • Evaporatör hava emiş filtreler kontrol edilir ve temizlenir.
 • Oda termostatı ayarlarının kontrolü, basit çalışma testinin yapılması da klima bakımı dahilindedir.
 • Yüksek gerilim girişlerinin kontrol edilir.
 • İç veya dış ünitelerde bulunan elektronik kartları kontrol edilir.
 • Oda termostatı ayarlarının kontrolü, basit çalışma testi yapılır.
 • Bakır boru hattı izolasyon kontrolleri, gerekli ise onarılır.
 • Bakır boru hattının ezilme durumu ve kaçak olup olmadığı kontrol edilir.
 • Klimanın tüm kablo soket ve klemens bağlantı uçlarına korozyon testi yapılır.

Yetkili servis aracılığı ile gerekli temizleme maddeleri ve yöntemleri uygulanarak yapılan klima bakımı sayesinde bakteri ve çeşitli mikroorganizmalardan arındırılmış kaliteli hava ortamı sağlanmaktadır.

Ne Sıklıkla Klima Bakımı Yapılmalıdır ?

Düzenli olarak bakımlarını gerçekleştirilen klimalar kullanıcıları, yaz aylarında sıcaklardan kış aylarında ise soğuktan koruyarak özellikle evlerde konfor sağlar ve daha uzun süreli kullanılabilirler. Bir çok kullanıcı klima bakımı yaptırmaya önem vermiyor olsa da aslında klimaların daha sağlıklı şekilde kullanılabilmesi için bakım işleminin zamanına yapılması ve bakım yapacak kişilere dikkat edilmesi gerekmektedir. Klima bakımının ne zaman yapılacağı da çok önemlidir.

Yazın yada kışın ortasında bakım yaptırmanın herhangi bir faydasını göremeyeceğiniz gibi bakım sırasında cihazınızın kullanılamaması da sorun yaratabilir. Bu yüzden klima bakımı ne zaman yapılmalı dediğinizde en uygun zamanın evdeki klimalar için yılda iki defa olmak üzere özellikle kış ve yaz mevsimlerinden önce olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu mevsimlerde kullanım oranı artacaktır ve sorunsuz bir şekilde çalışabilmeleri için kullanım öncesi klimalarınızın bakımlarının yapılmış olması büyük önem taşımaktadır.

Düzenli Bakım Yapılmazsa Ne Olur ?

Klimalar çalışırken bildiğimiz gibi soğutmada su üretirler bu su havadaki nemden kaynaklanmaktadır. Ortam içerisinde bulunan gözle görülmeyen tozlar klimaların filtrelerindeki gözlerden geçerek solunan havaya karışır. Evaporator denilen
iç panel yüzeyinde meydana gelen su aynı zamanda, zamanla küf ve bakteri oluşumuna neden olmaktadır. Bu küf ve bakteriler zamanında klima bakımı yapılmazsa maddi manevi problemler yaratacaktır.

Düzenli Bakım Yapılmadığında Ortaya Çıkabilecek Problemler

 • Klimanızın performansı düşer.
 • Enerji sarfiyatı yaklaşık % 40 oranında artar.
 • Etrafa hoş olmayan kokular saçar.
 • Kompresörün aşırı yük altında çalışması klimanın ömrünü azaltır.
 • Kısa sürede teknik arızaların oluşması ise maliyet artışına sebep olur.
 • Klimanız ideal filtrelemeyi yapamayacağı için toz partikülleri ortamda kalırak pnömoni ve küf mantarını oluşturur.
 • Fibromiyalji , baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, alerji ve lejyoner gibi hastalıkların oluşması klima bakımı yaptırmamanızdan kaynaklanan önemli sonuçlardır.
 • Drenaj sisteminde tıkanmalara ve su sızıntılarına neden olarak masraflı tadilatlara yol açar.
 • Elektrik tesisatında oluşabilecek oksitlenmelere bağlı olarak çok daha büyük arızalanmalara neden olur.

Tüm Sorularınız Cevaplar İçin Bizim ile İrtibata Geçebilirsiniz…

Klima Bakımı Fiyatı

Yıllık periyodik klima bakımı cihazlarınızda daha az arıza, yüksek performans, düşük enerji tüketimi, çok daha iyi hava kalitesi, konfor ve daha uzun donanım ömrü sağlar. Hem cihaz ömrünün uzaması hem de hijyen açısından kaliteli bir yaşam sürmek için klima bakımınızı yaptırmayı unutmayın.

Klima bakımı düzenli olarak her yıl mutlaka yapılması gerek bir işlemdir. Özellikle ortamda bulunan insanların sağlığı için yaz ayları başlamadan temizlenmelidir. Bursay Mühendislik olarak sizlere hem klima bakımı hem de klima temizliği konusunda kapsamlı bir şekilde hizmet vermekteyiz. Klima bakımı paketimiz temizlik işlemi de dahil olmak üzere 450 TL’dir.